Rowery przełajowe – chwilowa moda czy nowy trend?

Rowery przełajoweW ostatnim czasie rowery przełajowe – lub inaczej mówiąc crossowe – cieszą się coraz większą popularnością. Skąd tak duże zainteresowanie tym typem jednośladu? Czy warto się na niego zdecydować? Kto będzie najbardziej zadowolony z tego typu pojazdów?

Przełaje – co to takiego?

Przełaj – inaczej cyclocross – to rodzaj kolarstwa terenowego, który uprawiany jest przede wszystkim… w sezonie zimowym. Tego typu biegi odbywają się na zróżnicowanej nawierzchni, gdzie przeważa błoto i piach. W związku z tym często zdarzają się momenty, w których trzeba zejść z roweru i przenieść go przez trudny odcinek.

W związku z tym, że ścieżka jest tak trudna i zróżnicowana, widowisko to jest wyjątkowo emocjonujące. Warto zwrócić uwagę, że jest to dyscyplina uznawana za narodowy sport belgijski, jednak staje się ona coraz popularniejsza w niemal całej Europie.

Czym charakteryzują się rowery przełajowe?

Jednak sam fakt, że rowery przełajowe są tak bardzo popularny nie wynika tylko i wyłącznie z faktu, że Polacy nagle zaczęli uprawiać cyclocross. Najważniejszą zaletą tego typu pojazdów jest ich bardzo duża uniwersalność oraz wytrzymałość.

Geometria ramy roweru crossowego została zaprojektowana w ten sposób, aby zapewnić jak największą zwrotność, a jednocześnie być przystosowanym do błotnych i piaskowych ścieżek. Rowery przełajowe oparte są najczęściej na kołach o średnicy 28 cali.

Warto przyjrzeć się serii Cyclo Cross marki Merida – wśród tych produktów można znaleźć wiele rowerów wyposażonych w aluminiową lub karbonową ramę. Hamulce tarczowe są precyzyjne i wytrzymałe. Natomiast ich wszechstronność sprawia, że przypadną do gustu wszystkim tym, którzy poszukują roweru na każde warunki – z którego będą mogli korzystać przez cały rok.

Natomiast jeżeli ktoś szuka roweru, który będzie służył wyłącznie do jazdy po najtrudniejszych ścieżkach, gdzie nacisk kładziony jest np. na pokonywanie trudnych wzniesień, najlepszym rozwiązaniem będą rowery z segmentu MTB.

Niezależnie od sposobu jazdy, zawsze warto poznać aktualne kolekcje najbardziej topowych producentów rowerów. W przypadku marki Merida zawsze można liczyć na wysoką jakość wykonania, co przełoży się na jak najlepsze wrażenia z jazdy.